Amennyiben cégeladásra kerül sor – a szerződés előtti időszakban – a cég tulajdonosa(i)- eladó) vagy egy tranzakciós tanácsadó első körben egy üzleti tervet és egy rövid ún. anononimizált teasert, információs memorandumot (marketing anyagot) készít a cég történetéről, működéséről, illetve az aktuális gazdasági helyzetéről. A komplett anyag átadása titoktartási nyilatkozat (NDA/Non-disclosure agreement) aláírása ellenében történik, ami azt hivatott biztosítani, hogy a cég működésével kapcsolatos bizalmas információk ne juthassanak harmadik személy birtokába. A titoktartási nyilatkozat az adatvédelmi biztonság érdekében ésszerű kivételeket és egy széleskörű leírást tartalmaz arról, hogy mi minősül bizalmasnak, továbbá adott esetben jogi felelősségvállalást is, az esetleges titoktartási kötelezettségszegések esetére.
Mindezek alapján elkezdődhet az érdemi tárgyalás az eladó és a vevőjelölt között a cég eladásáról.
Amennyiben a felek bíznak egymásban és a cégértékesítés kölcsönösen elfogadható feltételeiben, megkezdődik a tranzakciós időszak. Első lépésben a vevőjelölt egy természeténél fogva nem kötelező érvényű – az árajánlatot és a a legfontosabb feltételeket tartalmazó – néhány oldalas ajánlatot tesz egy úgynevezett szándéknyilatkozatot (term sheet) formájában a cég megvételére. Fontos hangsúlyozni, hogy bár ez nem kötelező érvényű, a korrekt üzletpolitika megkívánja, hogy a végleges szerződésben az ott leírtaktól már ne nagyon térjenek el a felek. Ami viszont kötelező érvényű, hogy a komoly partneri elköteleződés jegyében az eladó egy kizárólagos időszakot is biztosít a vevőjelölt számára a szándéknyilatkozat aláírását követően, mert a cégeladási folyamat során az átvilágítás és a szerződések elkészítése hónapokat is igénybe vehet.
Ha az eladó és a vevőjelölt a szándéknyilatkozat alapján a részletekről és az árról is feltételesen megegyeztek, a következő lépésben egy átvilágítási időszak kezdődik, amelynek során minden lényeges – jogi és adózási – gazdasági információ elemzésre kerül. Ezzel párhuzamosan zajlik a végleges adásvételi szerződések és kapcsolódó dokumentumok megírása tranzakciókra specializálódott ügyvédek által. Amennyiben az átvilágítás a vevőjelölt számára megnyugtató módon végződik – a részletes információk alapján véglegesítik a szerződéseket és megkezdődhet a tranzakció úgynevezett zárása, vagyis a cégeladásnak a felekre nézve kötelező jogi érvényű megvalósítása.
A cég eladása és átvétele az átvilágítási folyamat lebonyolítása és a végleges megegyezés után, az adásvételi szerződés aláírásával történik meg.
Ha cége eladásán gondolkodik, és szeretné azt biztonságos, megbízható alapokra helyezni, forduljon hozzánk bizalommal – egyedi, integrált megoldást biztosítunk Önnek!