Külső generációváltásról akkor beszélünk, amikor egy vállalat alapítója távozik a cégből, és egy cégen vagy családon kívüli személynek adja át annak irányítását.
A Moore Hungary és az Opten 2021-ben készült közös felmérései azt mutatták, hogy a hazai családi vállalkozások tulajdonosainak legnagyobb része a tulajdonlás megtartásával szeretné a generációváltást véghezvinni. A teljes körű ügyvezetést csak kevesen szeretnék átadni, többnyire bizonyos vezetői pozíciók irányításának átengedését tartják az optimális megoldásnak. Hazánkban a családi vállalkozások nagy részét az 1990-es években alapították, és a jelenleg is élükön álló alapítók életkora vagy már meghaladta vagy közel áll a nyugdíjkorhatárhoz. Ezért nem meglepő, hogy a felmérések szerint a vállalkozások felénél komoly problémát jelent, és jelenleg is aktuális kérdés a generációváltás megvalósítása.
Így hazánkban kevés követendő példát láthatunk a sikeres külső generációváltásra, és, amennyiben a folyamat elindul, többnyire nehézkesen halad, és csak kevés esetben végződik pozitív eredménnyel. A válaszadók véleménye fele-fele arányban oszlott meg abban a kérdésben, hogy a generációváltás külső szakértő bevonásával történjen-e. Az érzelmi vetületen, az elengedés komplex érzelmi folyamatán túl az átadást nagyban nehezíti, ha a mindennapi működéshez elengedhetetlen a jelenlegi cégvezető személyes jelenléte és irányítása.
A sikeres generációváltás kulcsa az időben való tudatos tervezés és felkészülés, és a folyamat mindezek alapján történő megvalósítása, melynek során a hatékony, objektív, érzelmileg független külső szakértői támogatás optimális megoldást tud jelenteni.
Egy tapasztalt, professzionális szakértő cég nem csak komplex módon készíti fel a céget az átvételre, hanem aktívan részt vesz a folyamat lebonyolításában is. Mindez lehetővé teszi, hogy a generációváltás a cég értékeinek megőrzése mellett, gördülékenyen, az új generáció újfajta szemléletmódjának hatékony integrálásával tudjon végbemenni. A sikeres generációváltás alapfeltétele az is, hogy az alapító minden téren együttműködő legyen, és el tudja engedni a nélkülözhetetlenség érzését, illetve, hogy a kérdést érintő családi döntések őszinte és nyílt kommunikáció keretében történjenek.
Hogyan történik a külső szereplő kerül bevonása generációváltáskor?
A külső generációváltás a családi vállalkozásokban akkor lehet eredményes, ha az utódlás szervezeti, jogi és érzelmi dimenziót egyszerre vesszük számításba. Ezért először is egy előzetes helyzetértékelésre, és az annak alapján történő jövőkép megfogalmazására van szükség.
A célok meghatározása és a folyamat pontos megtervezése után egy szervezetfejlesztési és stratégiaépítési folyamatra, továbbá professzionális menedzsment kialakítására van szükség. Vagyis az elsődleges cél, hogy az átalakítás után a cég az alapítótól függetlenül is működőképes legyen, és a felkészülés során fontos kiemelt figyelmet fordítani a külső menedzsment tagok integrálásával kapcsolatos kockázatok minimalizálására is.
Egy hatékony üzleti és IT rendszerekkel támogatott, újjászervezett cég működése átlátható és strukturált, ami biztosítja, hogy az új generáció vezetése sikeresen tudja átvenni, és a jövőben eredményesen tudja irányítani a céget. A szervezetfejlesztési folyamat a cég jogi és adózási szempontból való felkészítését és adott esetben átalakítását is magában foglalja.
A megfelelő vezető keresésére ideális esetben már a felkészülés során sor kerül, ezt követi a lehetséges jelöltek azonosítása és értékelése. A következő lépés a kiválasztott vezető szervezetbe történő integrációja, és kompetenciáinak fejlesztése, vagyis a visszacsatolást is magában foglaló mentorálási folyamat megtervezése.
Mivel az új vezető új irányokat fogalmazhat meg, ami számos változást hozhat az alkalmazottak és a cég életében is, ezért a szervezetfejlesztés során külön hangsúlyt kell fektetni a munkavállalók helyzetére, szerepére és a kiegyensúlyozott vállalati légkör – vagyis a bizalmi légkör megteremtésére és fenntartására.
A cég önjáróvá tétele és a professzionális menedzsment kialakítása mellett párhuzamosan sor kerülhet a családi szálak rendezésére is, ami egy családi alkotmány létrehozásában vagy egy alacsony kockázatú, időtálló vagyoni struktúra (pl. eseti vagyonkezelés) kialakításában is formát ölthet.
Cégünk támogatásával a külső generációváltás ütemezetten, személyre szabott tőkebefektetési és szervezetfejlesztési megoldásokkal – multidiszciplináris szemlélettel történik. A hazai cégekbe saját tőkéből fektetünk be, amelynek során kiemelten fontos szempont számunkra, hogy megőrizzük és továbbvigyük a vállalati értékekeket.
Amennyiben a cégutódlást külső szereplő bevonásával – a vállalkozás hosszú távú, sikeres működésének biztosításával szeretné rendezni – forduljon hozzánk bizalommal, várjuk megkeresését!