Az átvilágítás (due diligence/DD) a cégeladás befejezését megelőző feltárási folyamat, amelynek célja a cég működésére vonatkozó szóbeli és írásos információk valóságának bizonyítása, illetve a cégben rejlő befektetési kockázatok azonosítása.
Miért van szükség cégátvilágításra?
Az átvilágítás a cég teljes körű – gazdasági, pénzügyi, (adó)jogi, környezetvédelmi, szervezeti, marketing és informatikai szempontból történő (kockázat)elemzését jelenti annak elkerülése érdekében, hogy a nem megfelelő módon előkészített tranzakció (cégátadás) komoly gazdasági és jóhírnevét érintő károkat okozzon a vevő számára.
Kinek a feladata a cégátvilágítás?
Mivel a körültekintő átvilágítás a vevő számára kulcskérdés, így annak operatív lebonyolítása őt terheli, az eladó által a vevő számára biztosított kizárólagos időszak során, de természetesen az eladónak is kiemelt érdeke, hogy a folyamatot együttműködő módon – hatékonyan támogassa.
Amennyiben az átvilágítás során nem várt információkat tárnak fel, vagy a folyamat akadályokba ütközik, mindez a vételár csökkenését, de végső soron a tranzakció meghiúsulását is eredményezheti.
Az átvilágítási folyamat menete
A gyakran hosszadalmas és költséges átvilágítási folyamat megkezdése előtt a felek között egy titoktartási megállapodás (NDA/Non-disclosure agreement) megkötésére is sor kerül a céggel kapcsolatos információk bizalmas kezelése érdekében.
Az átvilágítás során a vevő dönti el, hogy milyen adatokat, és azokat hogyan szeretné áttekinteni, ezért először összeállítja a kérdéslistáit (Due Diligence questionnaire/DDQ), majd ezután leggyakrabban alkalmazott megoldásként egy ún. adatszoba felállítására kerül sor, amelynek keretében az összegyűjtött adatokat strukturált formában bocsájtják az átvilágítást végző csapat rendelkezésére.
Az átvilágítást a vevő által megbízott harmadik felek: ügyvédek, könyvvizsgálók, adójogászok-, és tanácsadók végzik, akik áttekintik a dokumentumokat és a kérdéslistákhoz kapott adatokat, a folyamat során felmerült kérdésekre kielégítő válaszokat keresnek, továbbá megvizsgálják az általuk fontosnak tartott egyéb területeket.
A folyamat végeredménye az átvilágítási riport, amely az átvilágítás megállapításait, a potenciális befektetési kockázatokat és azok kezelésére szolgáló javaslatokat tartalmazza.
Szeretnénk a kedves olvasók szíves figyelmébe ajánlani LinkedIn profilunkat, ahol rendszeresen osztunk meg aktualitásokat a generációváltás előtt álló vállalatok kihívásaival és értékesítésével kapcsolatban!